Czym jest i jak powstaje głód alkoholowy?

czym jest głód alkoholowy Głodem alkoholowym będziemy nazywali ogromną chęć wypicia alkoholu, która łączy się bezpośrednio z dość wysokim napięciem emocjonalnym. Alkoholik w takiej sytuacji ciągle myśli o alkoholu i uldze, jaką przyniesie mu jego wypicie. Jednak teraz zastanówmy się jakie są różnice pomiędzy normalną chęcią spożycia alkoholu, głodem alkoholowym. Otóż głód może występować tylko i wyłącznie u osoby uzależnionej i objawia się obniżonym stanem psychofizycznym, a więc są wtedy odczuwane bardzo intensywne przykre odczucia cielesne. Natomiast w przypadku osoby, która nie jest uzależniona myśli o alkoholu przeważnie można bardzo szybko wypędzić z umysłu. Na przykład towarzyszy temu racjonalna ocena sytuacji, czyli: „nie mogą pić, bo za kilka godzin będę prowadził samochód”. Jednak w przypadku alkoholika wcale już nie jest tak łatwo, ponieważ jego nie interesują konsekwencje. Co więcej, myśli o alkoholu ciągle się nasilają i rośnie nieodparte wrażenie ulgi, którą się odczuje jak się wypije.

Ważna sprawa dotyczy również tego, że osoby uzależnione od alkoholu w ogóle nie zdają sobie sprawy, że zjawisko głodu ich dotyczy. Zazwyczaj przekonują się o tym dopiero podczas leczenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takowy głód alkoholu będzie towarzyszył, w szczególności na samym początku, więc wtedy przydaje się wsparcie nie tylko na spotkaniach AA, ale również od rodziny i bliskich. Warto jeszcze wspomnieć o częstym wypieraniu nałogu ze świadomości. Wielu alkoholików mówi, że piją, bo to lubią i nad tym panują.

głód alkoholowy W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej i wcale nie mają nad tym żadnej kontroli. W jaki sposób można rozpoznawać głód alkoholowy? Można podawać objawy, które w każdym przypadku mogą się od siebie różnić, ponieważ każdy z nas jest przecież inny. Należy sobie zdać sprawę z tego, że narastający głód alkoholowy wcale nie oznacza tego, iż ktoś przerwie swoją abstynencje. Z czasem taki stan przeminie, ale najpierw należy wypracować sobie na terapii odpowiednią postawę, dzięki której będzie to znacznie łatwiejsze. Istotne będzie unikanie sytuacji, w których głód mógłby zostać w jakiś sposób pobudzono dodatkowo. To właśnie wtedy pojawia się największa szansa sięgnięcia po alkohol, a przecież tego nie chcemy. Dlatego też należy się bezwzględnie trzymać wszystkich zaleceń, które otrzymało się od specjalisty.