Radzenie sobie z alkoholowym głodem

nieustanna potrzeba picia Głód alkoholowy może być po pewnym czasie jedną z przyczyn, przez którą alkoholik wróci do picia. Jak pokazują badania, nawroty w ciągu roku po podjęciu leczenia sięgają od 75-90%, a więc są to bardzo duże liczby. Co więcej, głód ma swój początek już przed kontaktem z samym alkoholem – zapach i jego widok nasilają u uzależnionego ochotę na jego wypicie. Jednakże tutaj rodzi się pytanie, czy rzeczywiście jest tak, że głód alkoholowy dotyczy każdego alkoholika? Nie tylko odpowiadamy na to pytanie, ale również staramy się podpowiedzieć, w jaki sposób można sobie z nim poradzić. Otóż sam głód alkoholowy jest jednym z kluczowych objawów alkoholizmu, aczkolwiek nie dotyka on wszystkich osób uzależnionych. Według danych specjalnej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) jest to kryterium diagnostyki w ramach uzależnienia od rozmaitych substancji psychoaktywnych.

Według tej klasyfikacji omawiany głód alkoholowy opisuje się jako bardzo silną potrzebę wypicia alkoholu oraz nieopanowaną chęć myślenia o nim. Nawroty w przypadku choroby alkoholowej są, jak już mówiliśmy, bardzo wysokie i dotyczą również bardzo mocno zmotywowanych osób, co do których wydawało się, że będą sobie w stanie poradzić ze swoim nałogiem. Warto także podkreślić, iż nawrót choroby nie oznacza momentu sięgnięcia po alkohol, ale następuje o wiele wcześniej. Uświadommy sobie, że głód alkoholowy pojawia się w wielu różnych sytuacjach, gdzie jest możliwości napicia się alkoholu.

jak walczyć z głodem alkoholowymNa przykład jeśli alkoholik przebywa w miejscach lub na uroczystościach, gdzie jeszcze kiedyś mógł się napić. Dodatkowymi i bardzo istotnymi czynnikami wpływającymi na chęć napicia się, są oczywiście stres i emocje. Jak wykazują badania, obniżony nastrój oraz lęk nasilały głód o jakieś 70%. Podczas zachowywania abstynencji u alkoholika może występować zwiększone wydzielanie śliny, hiperglikemia oraz rozmaite reakcje skórne. Przejdźmy teraz do sposobów na to, jak można sobie z tym wszystkim poradzić. Otóż w celu zmniejszenia si głodu alkoholowego są stosowane leki, które znacznie obniżają chęć napicia się. Niezwykle ważna będzie ogólna zmiana dotychczasowego trybu życia, czyli zdrowe odżywianie, ćwiczenia. Wszystko co będzie w nas wydzielało pozytywne emocje i sprawi, że nie będziemy skupiać się na alkoholu.